Vzdálený přístup na Windows servery

Z Wiki Katedry informatiky UPOL
Přejít na: navigace, hledání

Na různých serverech je umožněn přístup přes různé protokoly/služby. V tomto článku se podíváme na to, jaké možnosti vzdáleného přístupu jsou u jednotlivých serverů k dispozici.

Pokud v tomto článku není některý postup uvedený, pak dané připojení není možné. Ne všechny servery umožňují všechny typy vzdáleného přístupu.


storage-inf.inf.upol.cz

Sdílené složky z OS Windows

Návod, jak se připojit ke sdíleným složkám na storage-inf.inf.upol.cz z OS Windows je popsaný v článku Univerzitní síť a naše data - Windows


Sdílené složky z GNU/Linux

Návod, jak se připojit ke sdíleným složkám na storage-inf.inf.upol.cz z GNU/Linux je popsaný v článku Univerzitní síť a naše data - Debian GNU/Linux


Sdílené složky z OS X

Návod, jak se připojit ke sdíleným složkám na storage-inf.inf.upol.cz z OS X je popsaný v článku Univerzitní síť a naše data - OS X

ts.inf.upol.cz

Vzdálená plocha z OS Windows

K připojení budeme potřebovat aplikaci Připojení ke vzdálené ploše, která se nachází v Start - Všechny programy - Příslušenství.

V aplikaci zvolíme Počítač: ts.inf.upol.cz a stiskneme Připojit. Poté se standardně přihlásíme jako na počítačích v učebnách pomocí univerzitního uživatelského účtu.

Pokud nechceme stále vyplňovat přihlašovací údaje, můžeme si rozkliknout šipečku Možnosti, kde zadáme Uživatelské jméno: prfad\login a vybereme Povolit ukládání pověření a vyběhne nové okno, kde zadáme přihlašovací údaje a zaškrtneme Zapamatovat pověření a potvrdíme OK. Poté se nebudeme muset ručně přihlašovat, ale budeme přihlašováni automaticky.

Vzdálená plocha z OS X

K připojení můžeme použít aplikaci CoRD. Spustíme ji, nahoře do pole Quick connect vložíme ts.inf.upol.cz a potvrdíme. Poté se standardně přihlásíme jako na počítačích v učebnách pomocí univerzitního uživatelského účtu.

Pokud nechceme stále vyplňovat přihlašovací údaje, tak v levém okně (pokud ho nevidíte, tak klikněte na ikonu Servers, případně klikněte v menu na View→Show Server Drawer) klikneme dole na + a vyplníme takto: Address: ts.inf.upol.cz, Username: vaše přihlašovací jméno, Password: vaše heslo, Domain: prfad.

Vzdálená plocha z GNU/Linux

V aplikacích si najdeme klienta vzdálené plochy a otevřeme. Vybereme Akce -> Připojení k -> RDP - Windows Terminal Service.

V novém okně vyplníme Server: ts.inf.upol.cz a můžeme se připojit pomocí univerzitního uživatelského účtu.

Pokud nechceme stále vyplňovat přihlašovací údaje, můžeme vyplnit Uživatelské jméno: vas_login, Heslo: vase_heslo, Doména: prfad.

Vaše distribuce nemusí obsahovat grafického klienta pro připojení přes RDP. Pro snadný přístup přes vzdálenou plochu můžete proto využít také konzolový program rdesktop, který by měl být dostupný ve většině distribucí. Po instalaci programu stačí do příkazové řádky zadat:

rdesktop ts.inf.upol.cz -k cs -u vas_login

Poté se zobrazí klasická přihlašovací obrazovka Windows, kde vyplníte heslo, doménu a přihlásíte se.

Pokud rdesktop není součástí Vaší distribuce, je možné stáhnout zdrojový kód.[1].

Poznámka: Některé verze rdesktopu mají problém s českým rozložením klávesnice (přepínač -k cs). Tuto chybu však lze snadno vyřešit editací jistého souboru.[2]

RD Web Access

Server ts umožňuje spouštění aplikací přímo z webového prohlížeče. Stačí zadat domovskou stránku serveru, tedy ts.inf.upol.cz a přihlásit se svým univerzitním uživatelským účtem zadávaným včetně domény prfad.

Rdwebaccess1.png


Po přihlášení se objeví kompletní nabídka nainstalovaných aplikací potřebných pro výuku.

Rdwebaccess2.png


Pro spuštění aplikace stačí na vybranou aplikaci kliknout a potvrdit připojení v nově vyskočeném okně.

Rdwebaccess3.png


Spustí se aplikace přímo ze serveru ts, se kterou je možné plnohodnotně pracovat na lokálním počítači.

Rdwebaccess4.png


Postup otestován na prohlížečích Internet Explorer 9 a novějších, Google Chrome 22 a novějších, Microsoft Edge na operačních systémech Windows 7, Windows 8 a Windows 10.

Před ukončením se nezapoměňte odhlásit.

RemoteApp

RemoteApp slouží ke spouštění vzdálených aplikací přímo z prostředí Windows.

Pokud chcete spouštět aplikace nainstalované na serveru ts přímo ze svých klientských počítačů, stačí si připojení nastavit.

Přejdeme do Control Panel\All Control Panel Items\RemoteApp and Desktop Connections (nebo položku vyhledáme například přímo ve Start nebo v Control panelu).

Zvolíme možnost Access RemoteApp and desktops.

Remoteapp1.png


Do položky Email address or Connection URL zadáme https://ts.inf.upol.cz/RDWeb/Feed/webfeed.aspx.

Remoteapp2.png


V dalším okně potvrdíme, že chceme stáhnout publikované aplikace do počítače.

Remoteapp3.png


Zadejte své jméno a heslo k univerzitnímu uživatelskému účtu včetně domény prfad a tím je přidání aplikací hotové.

Všechny aplikace jsou přímo v nabídce Start v podsložce Work Resources (RADC). Opět je možné aplikace snadno najít přímo vyhledáváním.

Remoteapp5.png


Pokud chcete připojení k aplikacím RemoteApp ukončit a tím i odstranit stažené vzdálené aplikace, běžte opět do nabídky Control Panel\All Control Panel Items\RemoteApp and Desktop Connections a klikněte na tlačítko Remove.

Remoteapp6.png


Připojení je možné ze systémů Windows XP SP2 nebo novějších.

student.inf.upol.cz

Server student.inf.upol.cz má možnost připojení ke vzdálené ploše, FTP, MSSQL, sdíleným složkám a TeamSpeak 3 Serveru. Pokud chcete tohoto připojení využívat, kontaktujte správce serveru, aby Vám zřídil účet.