Studentské servery

Z Wiki Katedry informatiky UPOL
Přejít na: navigace, hledání

Studenti pod Katedrou informatiky mají možnost přístupu na několik serverů. Celkově se v tuto chvíli jedná o 5 serverů, z toho tři běžící na Windows Server 2012 R2 a dva linuxové stroje (Debian GNU/Linux, Ubuntu Server).


student.inf.upol.cz

Server student.inf.upol.cz slouží primárně pro běh webových aplikací postavených na ASP.NET využívající Microsoft SQL Server 2014 SP1.

Na serveru také běží TeamSpeak 3 Server. Adresa TS3 serveru je student.inf.upol.cz, port standardní 9987 a heslo pro vstup je upolaci.

Na server je možné připojení na vzdálenou plochu (po vyžádání u správce serveru). Adresa serveru vzdálené plochy je student.inf.upol.cz a login je univerzitní uživatelský účet. Nezapomeňte uvést doménu prfad!

Pokud máte zájem využívat možnosti webového serveru IIS 8.5 nebo MSSQL Serveru, navštivte domovskou stránku https://student.inf.upol.cz/, kde najdete kontakt na správce tohoto serveru.

Server je možné rozšířit o další služby. Pokud máte nějaký nápad, co by na tomto serveru mohlo v rámci studentských požadavků a potřeb běžet, využijte opět kontakt na správce serveru na domovské stránce.

Server běží na Windows Server 2012 R2.

tux.inf.upol.cz

Jak již název napovídá, Tux je linuxový server, který je kompletně ve správě studentů. Slouží pro testování a běh webových aplikací naprogramovaných v PHP nebo Pythonu, které využívájí databáze MySQL (MariaDB) nebo PostgreSQL. Na serveru je možné provozovat SVN server.

Nedílnou součástí Tuxe je IRC server, který slouží k rychlé komunikaci mezi studenty a díky němuž začíná vznikat zajímavá komunita. IRC server běží na defaultním portu 6667. Více na Studentské MUC.

K serveru se můžete připojit klasicky pomocí SSH protokolu.

Máte-li zájem o účet nebo zajímavý nápad na službu, která by mohla na Tuxovi běžet, kontaktujte prosím správce serveru.

Server běží na Ubuntu Server 14.04 LTS.

ts.inf.upol.cz

Server ts.inf.upol.cz slouží primárně pro přístup k aplikacím potřebným k výuce. Na serveru je dostupný veškerý software, který je využívaný pod Katedrou informatiky UPOL. Pokud je nějaká aplikace, kterou potřebujete k výuce, ale na serveru ji nenajdete, kontaktujte správce serveru Ing. Lukáše Berana.

Na server je možný přístup přes připojení ke vzdálené ploše nebo přes připojení k aplikacím RemoteApp. Adresa serveru je ts.inf.upol.cz a login je univerzitní uživatelský účet. Adresa pro RemoteApp je dostupná z domovské stránky serveru, případně pomocí Připojení k aplikacím RemoteApp ve Windows zadáním adresy https://ts.inf.upol.cz/RDWeb/feed/webfeed.aspx. Nezapomeňte uvést doménu prfad!

Server běží na Windows Server 2012 R2.

database.inf.upol.cz

Server database.inf.upol.cz slouží primárně pro výuku databází na Microsoft SQL Server 2014 SP1. Na serveru nejsou nainstalované žádné uživatelské aplikace, pouze SQL Server Management Studio.

Na server je možné připojení na vzdálenou plochu. Adresa serveru vzdálené plochy je database.inf.upol.cz a login je univerzitní uživatelský účet. Nezapomeňte uvést doménu prfad!

Server běží na Windows Server 2012 R2.

phoenix.inf.upol.cz

Server phoenix.inf.upol.cz slouží pro přístup přes SSH a SFTP.

Pro SSH přístup můžete na Windows použít například aplikaci PuTTY. Adresa serveru je phoenix.inf.upol.cz, port standardní 22, login je linuxový uživatelský účet, viz Uživatelský účet, před připojením je potřeba nechat si vygenerovat heslo u správce serveru, kterým je Mgr. Jan Outrata, Ph.D..

Pro SFTP přístup můžete využít na Windows například aplikaci WinSCP. Hostitel (adresa serveru) je phoenix.inf.upol.cz, port standardní 22. Pro správné zobrazení názvů adresářů a souborů si zapněte kódování UTF-8 pro názvy souborů.

Na tomto serveru běží i mailový server přístupný přes IMAP(s)/SMTP(s). Pro více informací si přečtěte článek Email na phoenix.inf.upol.cz.

Server běží na Debian GNU/Linux.

Další možnosti

Pokud máte další potřeby, kontaktujte správce sítě Iva Fridricha. V oprávněných důvodech je možné zřídit přístup na výpočetní server / cluster Windows i linux, případně zřídit nový server (Windows i linux) dle Vašich potřeb.