(C/C++) Důležité odkazy, aneb kde hledat informace

Z Wiki Katedry informatiky UPOL
Přejít na: navigace, hledání

Zjistili jste, že se Vám zalíbil jazyk C++? Pokud studujete na UPOL Informatiku, tak ochutnáte klasické "céčko", a to, že se vám zalíbí, se skutečně stát může. C++ je logicky tedy dalším krokem vpřed, protože implementuje přímočarost "céčka" v imperativním duchu a navíc přidává tolik omílané objekty.

Pojďme se tedy mrknout kde a jaké informace hledat.

IDE, aneb v čem "to budeme kutit".

IDE (vývojové prostředí) je třeba zvolit uváženě, protože vám může práci nejen ulehčit (a urychlit), ale také zpomalit a znepříjemnit.


MS Visual C++ (MS Visual Studio) - víceméně IDE s vedoucím postavením (ač se tomu sám divím). Tohle prostředí nabízí opravdu veliké množství funkcí. Od asi nejlepšího debugovacího systému na trhu až po dot-net implementaci (grafická tvorba GUI). Navíc MSVC++ kompiler je známý striktním dodržováním standardů, takže vám nedovolí "znásilňovat" kód. Na druhou stranu existuje hafo věcí, které někteří nedovedou překousnout. Například jen instalační médium může dosahovat i obludné velikosti NĚKOLIKA gigabajtů. Další záporem je až leckdy nechutná bugovost a otřesně vysoké HW nároky (platí hlavně pro VC++ 2010). Tohle IDE není multiplatformní, ale na druhou stranu je ořezaná verze zdarma (což ale nelze brát jako výhodu, protože konkurence je také většinou zdarma).


Code::Blocks C::B je velmi sexy IDE (:)), které se začíná celkem prosazovat. Je velmi rychlé, štíhlé (instalace zabírá jen max 70MB!!), navíc je skvěle multiplatformní, často aktualizované (tzv. nightly-builds ze SVN vycházejí obden - sám používám). K záporům snad dám jen ne tak skvělý debugging. Nicméně po nastudování dokumentace se i ten stane hračkou.


NetBeans Velmi používané IDE, postavené na Javě. Občas se projevuje zpomaleným během, ale na druhou stranu má mohutnější základnu funkcí a skvělý systém pluginů, skrz které lze doplnit NB prakticky o cokoliv. Rovněž multiplatformní. Toto IDE používá NATIVNÍ Java GUI, tedy Swing. NetBeans rovněž obsahuje zabudovaný editoru formulářů (dialogů, chcete-li), což je velké plus. Jediný nedostatek se týká C++. NetBeans bohužel nepodporuje make z rodiny MinGW, a proto vám nezbude nic jiného, než použít MSVC++ kompiler nebo (a to je skvělá varianta) nainstalovat CygWin (konkrétně nástroje pro vývoj - GCC, které nabízí) a používat pro překlady právě tohle, což je ve výsledku velice elegantní, protože Cygwin nabízí podstatně lepší "příkazový řádek", nežli Windows. Bash je prostě Bash. :)


Eclipse Toto IDE moc neznám, ale jistě patří do TOP10 nejlepších prostředí. Je multiplatformní. Pracuje na bázi tzv. "workspaces", kde workspace je řekněme svazek projektů + nastavení IDE. Pokud tedy chcete vytvořit nový workspace, tak pro něj můžete definovat jiné nastavené IDE, což se hodí pokud je jeden workspace například pro projekty v Javě a druhý pro projekty v PHP.


QT Creator Qt Creator je prostředí, které se používá primárně pro vývoj grafických aplikaci, postavených na známém a zatraceně sexy frameworku Qt. Obsahuje standardní nástroje a je velmi přívětivé. Debugging je fajnový a hlavně Nokia jako vývojář je zárukou světlého a kvalitního vývoje toolkitu i nástrojů. Je multiplatformní (překladače GCC/MinGW). Doporučuji vyzkoušet. Ale mějte na paměti, že pravou sílu tohoto IDE odhalíte při programování s Qt-čkem.

Toolkit, aneb někdo nám něco předprogramoval.

Toolkity jsou fajn věc. Toolkit (framework) je zjednodušeně řečeno balík napsaných zdrojových souborů (knihoven i předkopilovaných věciček), které za nás řeší některé programovací problémy. Třeba zjednodušují práci s obrázky, s vláknováním aplikací nebo s tvorbou GUI. Takových toolkitů existuje hned několik (set).


Mezi neznámejší toolkity patří Qt, wxWidgets, gtkMM, GTK. Dále známe asi MFC nebo .NET Framework


Návody a reference, aneb povoďme se za ručičku

http://www.acm.uiuc.edu/webmonkeys/book/c_guide/

http://www.cplusplus.com/reference/

http://www.java2s.com/Code/C/CatalogC.htm

http://forum.builder.cz/

http://www.codeguru.com/forum/

http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=370

http://www.abclinuxu.cz/serialy/qt-4-psani-grafickych-programu (velmi doporučuji)

http://programujte.com/?rubrika=26&sekce=84&kategorie=182


--Rotter Martin 2. 5. 2011, 19:21 (CEST)